Dnia 2 października 2024 roku w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 Uniwersytetu Licealisty Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach oraz Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania władz Wydziałów Nauk Medycznych w Katowicach oraz Nauk Medycznych w Zabrzu, a także Władz Uczelni oraz studentów przez Koordynator Uniwersytetu Licealisty, dr n. med. Agnieszkę Kosowską z Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Po oficjalnym otwarciu zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Następnie głos zabrał Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni, dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM. W swoim przemówieniu prof. Kowalski podkreślił, jak istotną rolę odgrywa dzisiejsza młodzież w świecie medycyny, szczególnie w obliczu starzejącego się społeczeństwa.
Następnie dr Agnieszka Kosowska oraz Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Francuz, wręczyli listy gratulacyjne i drobne upominki uczestnikom, którzy zostali przyjęci na UL WNMK. Prof. Francuz zaznaczył, jak ważny i atrakcyjny jest Uniwersytet Licealisty dla młodzieży, która chce zgłębiać tajniki medycyny.
Kolejno, Koordynator Uniwersytetu Licealisty Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, dr n. med. Urszula Błaszczyk wraz z Prodziekanem ds. Studenckich, dr hab. n. med. Andrzejem Tomasikiem, prof. SUM, wręczyli listy gratulacyjne i upominki tym uczestnikom, którzy zostali przyjęci na UL WNMZ. Prof. Tomasik, w krótkim przemówieniu, podkreślił, jak wspaniałą przygodą będzie dla nich studiowanie w SUM.
Kolejnym punktem programu był interesujący wykład prof. dr hab. n. med. Tomasza Wąsika, zatytułowany „Ixodes ricinus – najgroźniejsze zwierzę Europy”. Profesor omówił m.in. budowę ciała, stadia rozwoju, choroby, które mogą przenosić na człowieka, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, a także wyjaśnił, dlaczego nie odczuwamy ukąszeń kleszczy.
Zwieńczeniem części oficjalnej wydarzenia było odsłuchanie Gaudeamus igitur.
Po zakończeniu wykładu studenci mieli okazję zwiedzić nowoczesne Centrum Symulacji, które zapewnia realistyczne warunki do nauki i praktyki medycznej. Zwiedzili m.in. salę operacyjną, salę intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, salę pediatryczną oraz salę porodową. Zainteresowaniem cieszył się również obszar przystosowany do symulacji zdarzeń przedszpitalnych, w którym studenci mogli zobaczyć symulator ambulansu, pozwalający na ćwiczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Uroczystość była nie tylko oficjalnym rozpoczęciem roku akademickiego, ale także inspirującym wydarzeniem dla przyszłych lekarzy, którzy z entuzjazmem wkroczyli na ścieżkę zdobywania wiedzy i umiejętności w świecie medycyny.